Koučink osobního rozvoje

Co koučink obnáší

Budu ráda průvodkyní při Vašem osobním či profesním rozvoji. Při spolupráci na partnerské úrovni, kladu mnoho užitečných a otevřených otázek, které Vás pravděpodobně běžně nenapadnou. Pomůžu Vám zastavit se, v této hektické době, abyste tomu, co je pro Vás momentálně důležité, mohli věnovat dostatek pozornosti, času i prostoru. Díky tomu pak můžete přemýšlet nad svým tématem hlouběji, často i se zapojením jiného úhlu pohledu. To povede k vlastnímu uvědomění a rozhodnutí, jaké jednotlivé malé kroky je potřeba udělat k drobným změnám tak, aby to nakonec vedlo třeba k té velké, když budete chtít – k Vaší větší spokojenosti, zlepšení v dané dovednosti či tématu (oblasti, kontextu) nebo k optimálnímu vyřešení vlastního problému (situace), se kterým přicházíte.  

Formou nastavování dílčích cílů se nakonec společně propracujeme k Vaší optimální změně, jejíž vizi si již na začátku ujasníme. Díky této spolupráci také  dokážete sami najít cestu ke svému cíli, pokud ho máte jasný a jen nevíte, jak ho dosáhnout.

puzzle

Témata pro koučink, se kterými se nejčastěji setkávám

u podnikatelů, manažerů nebo sportovců a studentů:

Změna je vždy možná

Koučink je funkčním nástrojem, který nám může pomoci změnit život díky tomu, že změníme vlastní myšlení. Změna je vždy možná, je to především o naší vnitřní motivaci a následně svobodném rozhodnutí a volbě, jak to v životě chceme mít. Je vhodný pro všechny lidi, kteří sami vnitřně dospějí k tomu, že na sobě chtějí pracovat nebo chtějí svoji situaci změnit, přijmou zodpovědnost prostřednictvím převzetí role „jsem aktivní tvůrce svého života“ a jsou odhodlaní vystupovat často ze svého komfortu. 

A co  určitě neočekávejte? Rozhodně ne rychlá a snadná řešení ani ne  „moudra“ z mých úst ani „ zaručené rady“, co máte dělat nebo co je pro Vás nejlepší a naopak. Kouč neradí- pouze tedy budu ve vhodný okamžik ty správné otázky, abyste došli Vy sami k uvědomění toho, co je pro Vás tím nejlepším řešením. Jediným expertem na Váš život jste jen a pouze Vy sami.

V nabídce mám tyto modely koučovacího přístupu:

grow

Model GROW

Základy koučinku a výkonnostního tréninku položili Sir John H. D. Whitmore a Timothy Gallwey

  • G – cíl (Goal)
  • R – aktuální stav (Reality)
  • O – možnosti (Options)
  • W – vůle nebo cesta kupředu, uzavření sezení (Will / Way forward / Wrap up)

GROW je technika v koučování, používaná především v oblasti vzdělávání manažerů ve firmách nebo také ve sportovním prostředí, která má jasný rámec a konzultace s klientem tudíž pevnou strukturu. Hlavní myšlenka tohoto modelu je, že „nejprve musíme vědět kam jdeme, co chceme a jak to tam bude vypadat a teprve potom je možné hledat řešení.“ 

„Cílem výkonnostního koučinku a tréninku je pomoc druhému zlepšit jeho výkon prostřednictvím uvolnění potenciálu člověka k dosažení maximálního výkonu“. (Sir J. Whitmore)

Inner Game (Vnitřní hra)

Tuto dnes populární koučovací metodu vytvořil Timohy Gallwey (kniha The Inner Game)

Inner Game se soustředí na odstraňování vnitřních bariér (výkonnost jednotlivců i týmů je tak možné zvýšit v řádech desítek procent). Tím se liší od jiných koučovacích metod, které  jsou zaměřené na zvyšování potenciálu. 

V = P – i (aktuální výkon se rovná celkový potenciál minus vnitřní bariéry)

Kouč při ní vede klienta (původně šlo o sportovce, dnes se metoda rozšířila i mimo oblast výkonnostního sportu) k tomu, aby sám prováděl nehodnotící pozorování klíčových okamžiků svého výkonu, které bude co nejdetailnější. Dle této metody se tedy při tréninku zaměřuje pozornost především  na pozorování a všímavost, uvědomění si vlastního výkonu a proces učení, bez prvků hodnocení, kritiky a posuzování. Celé to vychází z předpokladu, že tělo se samo přizpůsobí tak, aby podalo co nejlepší výkon, pokud je pozorování co nejpřesnější.

Gallwey říká, že „mnoho problémů při dosahování výkonu vychází z vnitřního konfliktu mezi analytickou, kritickou a instinktivní myslí. „Klíčem k lepšímu výkonu je umožnit instinktivní mysli, aby hrála bez přerušení a omezení pocházejících z kritické mysli“. Jeho přístup je tedy  v kontrastu s tradičním trenérským přístupem, který je plný instrukcí.

Model Reteaming®

(Reteaming vytvořili Ben Furman, M.D. a Tapani Aholou, M.A., Helsinki Brief Therapy Institute, Finsko)

Jedná se o široce využitelnou koučovací metodu pro řešení problémů a dosahování cílů, (jednotlivců, týmů, skupin), který vychází z přístupu zaměřeného na řešení. Roli zde hraje zaměření na pozitivní změnu a partnerskou spolupráci. 

Koučování zaměřené na řešení má trojici základních princip (autor Steve de Shazer, 1991), kterými se řídím:

Když něco funguje, dělejte toho víc:

Umění využít zdrojů, které jsou k dispozici; sledování tohoto principu v praxi znamená, že se cíleně zaměřujeme v procesu na to, co funguje a na čem lze stavět, a rozvíjíme to. 

Když něco nefunguje, dělejte něco jiného:

Umění experimentovat; v praxi se jedná o pečlivé sledování změn a o schopnost neustrnout u nějaké techniky nebo nápadu, ale tvořivě reagovat na situaci a improvizovat.

Nespravujte, co není rozbité:

Umění skončit včas; v praxi se jedná o dovednost společně s klientem poznat, že už můžeme zdárně ukončit spolupráci, a upřednostnit důvěru v kompetence klienta před vlastními teoriemi a představami o tom, co by klient měl ještě změnit.

Reteaming se skládá z dvanácti kroků (Furman, Ahola, 2007; viz níže.) Tyto kroky nepředstavují  striktně daný a neměnný postup, ale jsou vodítkem pro kreativní tvoření „na míru“ společně s každým jedním klientem. 

Dvanáct kroků Reteamingu:

  1. Popsat svůj sen.
  2. Určit cíl. 
  3. Zkoumat přínosy cíle. 
  4. Získat podporu. 
  5. Všímat si pokroků, které již nastaly. 
  6. Představit si další krok.
  7. Zhodnotit, v čem je cíl náročnou výzvou
  8. Popsat, proč lze věřit v dosažení cíle.
  9. Učinit veřejný závazek (slib). 
  10. Připravit se na možné překážky
  11. Sledovat další pokrok. 
  12. Oslavit úspěch a poděkovat všem zúčastněným.