Ve spolupráci s Vámi v tomto procesu uplatňuji přístup zaměřený na řešení. Krátká terapie zaměřená na řešení SFBT (tzv. „SF terapie“ solution focused therapy, solution focused brief therapy) je jedním z postmoderních systemických psychoterapeutických přístupů, ve kterém se vzdělávám a pracuji pod supervizí. Obecně, v systemických směrech chápeme člověka jako bytost, která je součástí systému. Tento systém neustále ovlivňuje vnímání, prožívání i chování člověka a stejně tak člověk nevyhnutelně působí na systém, jehož je součástí.
V tomto individuálním psychoterapeutickém procesu se s Vámi zaměřím namísto analýzy problému, se kterým přicházíte do spolupráce, na jeho řešení. Přizvu Vás ke spolupráci a budeme spolu vytvářet Vaši „novou realitu“, která pro Vás bude žádoucí a funkční změnou, ve které se budete cítit spokojenější než jste dnes, a to v oblasti života, která se Vám momentálně zdá býti problematickou.
Zároveň je naprosto přirozené, že třeba o svém problému nebo o tom, co Vás trápí mluvit chcete a budete si přát to se mnou sdílet. Je to v pořádku, ale i tak se zaměříme na řešení Vaší situace, tzn. nebudeme rozvíjet problém, ale budeme si společně všímat prvků nesoucích nějaký jiný potenciál než ten problematický. Zaměříme se třeba na výjimky z problému, a na to, co se Vám i navzdory problematickému kontextu podařilo. Naše pozornost půjde také na situace, kdy se problém z nějakého důvodu ve Vašem životě, týdnu, dni zrovna „neděje“. Prozkoumáme společně Vaše zdroje, co Vám funguje a jak se Vám dařilo se s daným problémem doposud vyrovnávat.
Obecnými principy v psychoterapii, i když existují různé komplexní psychoterapeutické výcviky a různé styly práce i osobnosti terapeutů, je pěstování důvěry, pocitu bezpečí a navození autentického vztahu s klientem. V přístupu zaměřeném na řešení jsou základními principy ty níže uvedené:
V rozhovoru se terapeut ve spolupráci s klientem zaměřuje na prvky, i ty drobné, které mohou vést ke zlepšení jeho situace a k jejímu řešení (namísto analýzy problému a hledání jeho příčin).
Přesvědčení, že terapie by měla skončit v podstatě co nejdříve je to možné ve smyslu toho, že již se zahájením terapie by měl terapeut mít na mysli její konec (dobře vydefinovaná žádoucí změna klienta, vedoucí ke zlepšení jeho situace) a neustále se k němu ve své práci vztahovat. Terapie zaměřená na řešení není rozvláčná, ale nemusí být nutně ani krátká ve smyslu počtu sezení. Jde o to, že by měla být jednoduchá, efektivní a co nejkratší možná, tedy ne uměle terapeutem prodlužovaná.
Klient, ať už je jím kdokoliv, už když přichází poprvé je rovnocenným partnerem terapeuta, se kterým spolupracuje aktivně na spoluvytváření řešení svých potíží/problémů. Nezbytným předpokladem pro terapeutickou změnu je tedy aktivní přístup obou dvou. Tedy je běžné, že terapeut často vstupuje do rozhovoru a klient není pouze pasivním příjemcem, proces je dynamický a tvořivý. Klient není tedy jen vypravěčem svého příběhu a nedostává rady. Vycházíme z přesvědčení, že klient je vždy kompetentní a je aktivním tvůrcem změny ve svém vlastním životě, je jejím hybatelem.
V terapii zaměřené na řešení, důvěřujeme v to, že sami klienti jsou největšími experty na svůj vlastní život. Odbornost (expertnost), kterou tam jako terapeuti vnášíme my, by měla být zaměřená především, pokud ne zcela, na proces terapie, tedy na vedení rozhovoru a terapeutického procesu tak, aby byl pro klienta co nejvíce užitečný. Terapeut si je neustále vědom toho, že neví, co je pro klienta nejlepší nebo dobré či špatné, a proto neposkytuje „chytré rady“ (protože jen sám klient ví, co je pro něj nejlepší, i když si to nejprve často neuvědomuje). Úkolem terapeuta je vést proces tak, aby klient v sobě tyhle odpovědi objevil a často tedy klade náročné otázky, vedoucí k hlubšímu zamyšlení a uvědomění.
Změna jako jediná životní konstanta. Je to nevyhnutelný kontinuální životní princip. A tohle uvědomění dává naději, že se promění v čase i situace klienta, jeho velké trápení, problematický kontext či jeho realita, ve které pak můžeme hledat potenciál pro rozvíjení řešení. V SF terapii se snažíme pozornost zaměřovat i na velmi drobné změny, které mohou vést k řetězci dalších malých změn. A ty mohou vést i ke změnám velkým nebo trvalejším. Vždy je třeba mít naději, že může dojít ke změnám a následně zlepšení situace.
V SFBT ctíme řešení „šité na míru“ každému jednomu unikátnímu klientovi.
Jak dál
Sociální sítě
Ozvěte se mi
IČO: 067 46 284
č. ú.: 2301776063/2010